• Tarsus
    +11°C

Tarsus Tso Bilgi Merkezi


05

tso-yurdupak


TARSUS TSO Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak, kısaca URGE olarak adlandırılan Uluslar arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projeleri kapsamında ilçemizde yapılması planlanan Tarımsal Gıda İşleme Projesi’ni görüşmek üzere Ekonomi Bakanlığı’na ziyarette bulundu.

Başkan Koçak, ziyareti sırasında Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Mustafa Ali Yurdupak ve Tarsuslu hemşehrimiz Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Harun Koçak ile ikili görüşme yapma imkanı buldu.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Mustafa Ali Yurdupak’la görüşmesi sırasında Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası olarak hazırlayacakları URGE projesi ile ilgili bilgi veren ve destek isteyen Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak, “Oda olarak ilçemizde tarımsal gıda işleme sektörünün mevcut dış pazarlardaki payını artırmak ve potansiyel hedef ülkelere ihracat yapmaya yönelik gerekli altyapıyı oluşturarak, uluslararası rekabet gücünü geliştirmek amacına yönelik proje hazırlığımız tüm hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanlığı’na sunulacak proje ile dünyanın en zengin topraklarına sahip olan Çukurova’da ve Tarsus’ta üretilen ürünlerin hak ettiği değere kavuşacağına inandığının altını çizen TSO Yönetim Kurulu Başkanı Koçak, “Bakanlığınıza sunulacak olan projemiz kapsamında Tarsus’ta Tarımsal Gıda İşleme sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın ihtiyaç analizleri belirlenecek olup uluslararası pazarlarda ki rekabet gücünü artırmaya yönelik danışmanlık hizmetleri ve yurtdışı pazarlama programları düzenlenecektir” dedi.

Rekabet edilebilir seviyeye gelmek için önce gidip-görme, tanıma düşüncesiyle göreve geldikleri günden bu yana üyelerimizi yurt dışı gezilerine gönderdiklerini vurgulayan Başkan Koçak, “Tarım sektöründe faaliyette bulunan üyelerimizin “neyle veya kimlerle?” rekabet edeceklerini görmeleri adına 3 yılda 6 yurt dışı iş gezisi gerçekleştirdik. Bu amaçla Fruit Logistica Gıda Fuarı’na 2015 ve 2017 döneminde iki heyetle katılım gösterdik. Bunun yanında Amerika’da “World Ag Expo” Tarım Fuarına 40 üyemizle birlikte ziyarette bulunduk. Biz bu projenin biran önce hayata geçmesini istiyoruz. Bu kapsamda TSO Yönetimi, Meclisi, Üyeleri ve nitelikli personeliyle buna hazırız” şeklinde konuştu.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Mustafa Ali Yurdupak ise ziyaretten dolayı oldukça mutlu olduğunu belirterek, “Genelde kurumlarımız proje kabulünün ardından bizleri ziyaret ederler. Sizler ise, daha proje yapım aşamasında bizleri ziyaret ederek, konuya duyarlılığınızı ve samimiyetinizi ortaya koydunuz. Bu noktada sizleri ve tüm çalışma arkadaşlarınızı tebrik ediyorum” dedi.

Yurdupak, Bakanlık olarak sektörlerin gelişmesi ve dünya ölçeğinde rekabet edebilir hale gelmesi adına çaba sarf ettiklerini dile getirerek, “Bu noktada tarım sektörü, ülkemizin geleceği açısından büyük önem arz etmekte. Tarım sektörünün dünya ölçeğinde rekabet edebilir hale gelmesi adına Hükümetimiz gayretli bir politika sergilemekte” şeklinde konuştu.

Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak ziyaret sırasında Mustafa Ali Yurdupak’a ahşap oymalı Tarsus Evleri tablosu hediye etti.

HARUN KOÇAK’A ZİYARET

Başkan H. Ruhi Koçak, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Tarsuslu hemşehrimiz Harun Koçak’la bir araya geldi.

Bu ziyarette de Başkan H. Ruhi Koçak, hazırladıkları proje hakkında ve yürüttükleri diğer çalışmalarla ilgili olarak bilgi verdi, karşılıklı görüş alış-verişinde bulundu.

 

Okunma Sayısı: 3213
resim

MENÜ