• Tarsus
    +11°C

Tarsus Tso Bilgi Merkezi


16

 Başta hazır beton ve diğer inşaat maliyetlerinin yüksekliği ve izlenecek yolu belirlemek üzere Tarsus’ta faaliyet gösteren inşaat firmaları, Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda bir araya geldiler.

Toplantının açılış konuşmasını yapan. Tarsus TSO Başkanı H.Ruhi Koçak, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, çoğunluğunu TSO üyelerinin oluşturduğu müteahhitlerin işlerini düzenli olarak sürdürmeleri ve yaşadıkları, karşılaştıkları sıkıntıların giderilmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını belirterek, “TSO olarak Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’ın destek ve öncülüğüyle Tarsus’umuzda kurulacak ve bölgemizin ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacak olan Gıda İhtisas OSB’lerin inşaatlarını Tarsuslu müteahhitlerimizin yapmalarını istiyoruz. Hep birlikte el ele vererek şehrimizin geleceğine katkılarımız devam edecektir” dedi.

Tarsus Müteahhitler Derneği Başkanı ve aynı zamanda Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferit Çetiner ise yaptığı konuşmada, ilk kez geniş katılımlı bir toplantı yaptıklarını belirterek, ortak sorunlara karşı kurdukları derneğin yönetici ve üyeleri olarak güç birliği yapmanın gerekliliğine dikkat çekti.

Ferit Çetiner, 2018 yılında açıklanan hazır bet6on metre küp fiyatlarına Tarsus’ta hazır beton satan firmaların çimento fiyatlarına gelen zammı gerekçe göstererek yüzde 55 oranında zam yaptığını, bu zam karşısında müteahhitler olarak ciddi anlamda olumsuz etkilendiklerini ve inşaat sektöründeki tüm kalemlerde yüzde 35 fiyat artışı olmasına rağmen kendilerinin bu zamları inşaat fiyatlarına yansıtamadıklarını söyledi.
Hazır beton ve inşaat malzemelerine yapılan zamla birlikte müteahhitler olarak kara kara düşünmeye başladıklarını ve kâr marjı diye bir şey kalmadığını belirten Çetiner, “Bu zamlarla zarar ediyoruz. Yüzde 5’lere düşen bir kâr marjı var ve buda zarara yol açmaktadır. Tarsus’ta faaliyet gösteren hazır beton üreticileri fiyatlara yüzde 55 zam yapınca kâr namına bir şey kalmadı. Hazır betoncuları frenleyen, fiyatlara denge getiren Belediye İmar İnşaat şirketinin hazır beton firması vardı ama onlarda aynı zammı uyguluyor. Onların fiyat düşürmesini beklerken, bizler müteahhitler olarak hangi kararı alacağımızı burada karara bağlamak istiyoruz” dedi.

Yapılan konuşmalar ve değerlendirmelerden sonra bir açıklama yapan Dernek Başkanı Ferit Çetiner, “Bu toplantıda tüm müteahhitler olarak Tarsus’ta inşaatlarımızı bir aylığına yavaşlatma kararı aldık. Örneğin bir ayda 3 tabla döküyorsak, bunu bir tablaya düşüreceğiz. Bir ay sonra fiyatlara düzenleme getirilmediği takdirde bu kez inşaatlarımızı tamamen durdurma kararını hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Okunma Sayısı: 1782
resim

MENÜ